ברהמצ'אריה

 

 

 

בפעם הראשונה ששמעתי על שמונת אברי היוגה זה היה לפני כ-12 שנים כשרק התחלתי לתרגל יוגה. לימדו אותנו שיש משהו שהוא קצת דומה לעשרת הדברות של עשה ואל תעשה ולא לגמרי הצלחתי להבין איך כל זה אמור לעזור לי לחיות חיים חופשיים ומודעים יותר. 

 

אחד מהאיסורים כביכול שהכי משך את תשומת ליבי היה "ברהמהצ'אריה" או התנזרות כפי שלמדתי אז, וכפי שמקובל ללמד ברוב הקורסים המלמדים את הפילוסופיה של היוגה.

לפי תפיסתי אז, אני אמורה להתנזר ממ^ין, אלכוהול, סיגריות, סמים, בשר ועוד כל מיני דברים בכדי שאוכל לחיות חיים רגועים ושלווים יותר.

מה שיפה בתהליך שנקרא יוגה - שזה בעצם מצב תודעתי שניתן להגיע אליו בכל מיני דרכים - הוא שלפעמים הדרך פשוט מובילה אותנו לאן שרצינו להגיע בלי שידענו שרצינו להגיע לשם.

מה שקרה לי הוא שמתוך תרגול היוגה הפיזית, תרגולי נשימה ומדיטציות הגוף שלי התחיל לדחות באופן טבעי כל מיני דברים. בהתחלה זה היה הבשר, שהרגשתי שהגוף שלי כבר לא מסוגל לעכל, אחר-כך הגיע האלכוהול שבשילוב עם משני תודעה לא עשה לי טוב. סגריות למזלי לא עישנתי, אבל גם המקרים בהם עישנתי וויד יחד עם טבק הלכו ופחתו עד כדי כך שלא הרגשתי צורך בכלל לעשן והיום זה ממש לא מושך אותי.

ומה עם מ^ין? גם זה ניהיה כבר משהו שאני לא עושה סתם ככה לשם הנאה או פורקן, אלא מתוך תנועה ומטרה של חיבור ועומק.

 

אז בלי שבכלל התכוונתי, פתאום יצא שנהייתי נזירה באיזשהו אופן.ועדיין שאלתי את עצמי הרבה פעמים איך זה משרת אותי והאם זה באמת עושה לי טוב.

בשנה שעברה כשלמדתי פעם נוספת על שמונת אברי היוגה אצל גלית לוין, היא לימדה אותנו שבעצם "ברהמצ'אריה" פירושו תנועה אל עבר המטרה ולא התנזרות.

השבוע, תוך כדי שאני בוחרת לחקור ביחד עם תלמידי הקורס "לגדול במודעות" את המשמעות של היאמה הזו פתאום הבנתי מה זה אומר. פתאום עניין ההתנזרות התחבר לי עם התנועה אל עבר המטרה.

 

שהרי אם נניח שיש לי מטרה לחיות באופן בריא יותר בגוף, בנפש ובתודעה, או נניח שיש לי מטרה לגדל את הילדה שלי באהבה, שמחה ורוגע או לחוות שפע כלכלי בחיים הרי אכילת בשר ושתיית אלכוהול לא ממש תתרום לבריאות שלי. ואם התודעה שלי תיהיה ממוסכת על ידי משני תודעה כיצד אוכל להיות נוכחת בבית עם הבת שלי, ולהיות מפוקסת בעבודה. ואם אלך לישון מאוחר בלילות כיוון שיצאתי ושתיתי או עישנתי או נפגשתי למפגשים מ^יניים חד פעמיים אל תוך הלילה, כיצד זה יתרום לבריאות שלי וליכולת שלי לעבוד ולהתפרנס.ויש לי כמובן עוד דוגמאות מה זה אומר לנוע אל עבר המטרה ומה זה דורש. ופתאום הבנתי איך הכל מתחבר. איך בעצם ההתנזרויות האלה נכנסו אל חי באופן טבעי כיוון שבחרתי לנוע אל עבר מטרה באופן מודע ומשם לגדול ולהתפתח.

 

אשמח לשמוע מה דעתכם על החיבור שבין התנזרות ובין תנועה אל עבר המטרה.